2ο εργαστήριο Ευ ζην «Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό».

Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν την πυραμίδα της άσκησης

Οι μαθητές/μαθήτριες στο τέλος του 2ου εργαστηρίου αναμένεται :

1. Να συνεργάζονται σε ομάδες για την εκτέλεση ενός κοινού σκοπού.
  2. Να εκτιμούν το επίπεδο φυσικής δραστηριότητάς τους και να προτείνουν λύσεις

Ο Ντεντέκτιβ Σαϊνης στέλνει τον πρώτο γρίφο σε φάκελο

1ος γρίφος: «Ψάξτε για μια πυραμίδα που δεν αφορά τη διατροφή, αλλά είναι εξίσου σημαντική. Ποια είναι;»

Οι ντετέκτιβ χωρίζονται σε ομάδες διαφορετικού χρώματος. Αναζητούν κομμάτια από 4 πυραμίδες άσκησης σε διάφορα σημεία μέσα στην τάξη. Τα συγκεντρώνουν και προσπαθούν να συνθέσουν την πυραμίδα. Ακολουθώντας τη ρουτίνα σκέψης

«Βλέπω, σκέφτομαι αναρωτιέμαι» εξερευνούν την πυραμίδα της άσκησης Στην ολομέλεια κάθε ομάδα αναφέρει τις απόψεις της.

Προβολή βίντεο με πληροφορίες για την πυραμίδα φυσικής δραστηριότητας προκειμένου να επιλυθούν απορίες και να ενημερωθούν για τη συχνότητα των δραστηριοτήτων που απεικονίζονται σε αυτήν

και φυσικά γυμναζόμαστε ακολουθώντας τις οδηγίες ενός προγράμματος γυμναστικής.

Αφίσα, ΝΑΙ & ΟΧΙ φυσικής δραστηριότητας

Τα νήπια σε ομάδες καλούνται να δημιουργήσουν 2 αφίσες με τις δραστηριότητες που αυξάνουν τη φυσική δραστηριότητα και αυτές που έχουν αρνητικό αντίκτυπο σε αυτήν. Κάθε ομάδα συζητά τι θα περιέχει η αφίσα, ποια υλικά θα χρησιμοποιηθούν και ανατίθενται εργασίες. Στο τέλος κάθε ομάδα παρουσιάζει την αφίσα της.

Πόσο δραστήριος είμαι;

Σε χαρτί του μέτρου δημιουργείται πίνακας διπλής εισόδου με τα ονόματα όλων και το είδος των κινητικών δραστηριοτήτων στις οποίες συμμετείχαν στο διάστημα μιας εβδομάδας. Ακολουθεί σύγκριση της φυσικής δραστηριότητας κάθε μαθητή/τριας με αυτή που προτείνεται στη σχετική πυραμίδα. Οι μαθητές κατατάσσουν τον εαυτό τους ως προς τη συχνότητα της φυσικής τους δραστηριότητας (π.χ. δραστήριος,). Συζήτηση- αναστοχασμός σχετικά με τις συνήθειες που θα πρέπει να μεταβληθούν για να αυξηθεί η φυσική τους δραστηριότητα και να μειωθεί η καθιστική ζωή.

Ποια είναι η λύση του γρίφου; Τι έμαθαν σήμερα; Τι κατασκεύασαν; Ζωγραφίζουν την πυραμίδα της φυσικής δραστηριότητας αφού γνωρίσουν πρώτα τα βασικά στερεά γεωμετρικά  σχήματα ώστε να αναγνωρίζουν την πυραμίδα.

Λαμβάνουν το πρώτο γράμμα το Υ για την επίλυση του πρώτου γρίφου και το επικολλούν σε σχετικό φύλλο εργασίας.

και την επόμενη εβδομάδα οι ντεντέκτιβ θα συνεχίσουν την αποστολή τους…

Κύλιση προς τα επάνω