Το όνομα μου πετά ψηλά

Τα ονόματά μας πετάνε ψηλά πάνω σε ένα αερόστατο ,

Στα μικρά παιδιά αρέσει να ασχολούνται με το όνομά τους,
τη λέξη αυτή που αποτελεί την ταυτότητά τους, από την ώρα που γεννιούνται.
Η συναισθηματική σχέση που έχει το παιδί με το όνομά του,
αποτελεί σημαντικό κίνητρο για δραστηριότητες που μπορούν να συμβάλουν ουσιαστικά στην προώθηση της κατάκτησης του κώδικα γραφής.
Στο πλαίσιο των καθημερινών δραστηριοτήτων του νηπιαγωγείου
τα παιδιά μπορούν να έχουν πολλές ευκαιρίες ενασχόλησης με το όνομά τους
​και με τα ονόματα των φίλων τους, μέσα από δραστηριότητες που έχουν νόημα και σαφή επικοινωνιακό στόχο, όπως π.χ. για να πάρουν  παρουσίες, να υπογράψουν τις εργασίες τους, να δανειστούν βιβλία κ.λ.π.
Έτσι από το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς ξεκινήσαμε τις δραστηριότητες για την εκμάθηση του ονόματός μας!

Ένα σύννεφο έβρεξε ονόματα , τα παιδιά αναγνώρισαν το δικό τους και το κόλλησαν στην προσωπογραφία τους.

Φέτος στην τάξη μας, όλα θέλουμε να πετάξουν ψηλά !!! Για αυτό μετά το παρουσιολόγιο και τους κανόνες της τάξης μας που τους κάναμε επάνω σε αερόστατα, παίζουμε με τα ονόματά μας και δημιουργούμε αερόστατα-βιβλία για αυτά!

Διαβάζουμε   ένα βιβλίο για τον Βατραχούλη Α. Μπακακούλη που έψαχνε να βρει τι σημαίνει το Άλφα ανάμεσα στο όνομα του και το επίθετό του και έγινε αφορμή να πούμε στους φίλους μας το 0νοματεπώνυμό μας.

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΒΑΤΡΑΧΟΣ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ, Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Α. ΜΠΑΚΑΚΟΥΛΗΣ / KING-SMITH DICK

Μαθαίνουμε τα αρχικά του ονόματός μας, τα στολίζουμε, βρίσκουμε λέξεις που αρχίζουν με το ίδιο γράμμα,

μετράμε τις φωνούλες των ονομάτων μας, και κάνουμε ομάδες ονομάτων ανάλογα με τον αριθμό των συλλαβών. Όλα αυτά τα αποτυπώνουμε στο χαρτί και δημιουργούμε ένα βιβλίο αερόστατο.

την ιδέα την πήραμε από εδώ

το ταξίδι στη γνώση δεν σταματά!!!

Το όνομα μου πετά ψηλά
Κύλιση προς τα επάνω