Τα ζωάκια του αγροκτήματος

Με αφορμή την παγκόσμια μέρα των ζώων

τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα ζώα έτσι αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τα ήμερα ζώα που ζούνε στο αγρόκτημα .Βρήκαμε από τα ζωάκια του σχολείου ποια ζούνε στην ζούγκλα ,ποια στο δάσος και ποια στο αγρόκτημα. Αφού φτιάξαμε την γωνιά του αγροκτήματος μπορούσαμε καθημερινά να παίζουμε εκεί.

Από αυτά τα ζώα χωρίσαμε αυτά που έχουν τέσσερα πόδια και αυτά με δύο πόδια. Μάθαμε τα προϊόντα που μας δίνουν με κάρτες χρονικής συνέχειας και το υπέροχο παραμύθι του “Δίκροκου αυγού” ,

ανακαλύψαμε τις φωνές των ζώων και και διασκεδάσαμε με το τραγούδι  “Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι”.

Διαβάσαμε παραδοσιακά και μοντέρνα  παραμύθια  και παίξαμε μουσική όπως οι μουσικοί της Βρέμης, με μάσκες από τα τέσσερα ζώα της ιστορίας

Αντιστοιχούμε το κάθε ζώο με την πατούσα του ,ένα μουσικό όργανο, και αναπαράγουμε μουσικά μοτίβα που έχουμε ετοιμάσει.

Οργανώσαμε μια εκδρομή στη κτηνοτροφική Μονάδα μοσχαριών του πατέρα του Γιάννη

επισκεφτήκαμε την αυλή της Ελπίδας που είχε γουρουνάκια και κατσικάκια

και την αυλή του Ιορδάνη με τις πολλές πάπιες και χήνες

Συναντήσαμε και ένα κοπάδι με πρόβατα και τον βοσκό του με το γαϊδουράκι του

Παίξαμε στην αποθήκη του παππού του Ιορδάνη και εντυπωσιαστήκαμε με τα τρακτέρ και τα γεωργικά μηχανήματα

ευχαριστούμε τους γονείς μας που μας συνόδευσαν στον τόσο επιμορφωτικό περίπατό μας και αυτούς που άνοιξαν τις αυλές τους και μας υποδέχτηκαν με τόση χαρά.!!!

Τα ζωάκια του αγροκτήματος
Κύλιση προς τα επάνω