Πρόσκληση σε διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση.

Η  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου του 4ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας,

Τσιγαρίδα Κωνσταντίνα ΠΕ60 καλεί τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών των Νηπιαγωγείων παιδαγωγικής και επιστημονικής της ευθύνης, του Ν.Σερρών,να λάβουν μέρος στον κύκλο επιμορφωτικών συναντήσεων που θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά με στόχο την γνωριμία και  ενημέρωση τους για θέματα που αφορούν τον ρόλο της οικογένειας στην ανάπτυξη και στη μάθηση των παιδιών τους.

Στις επιμορφωτικές συναντήσεις θα συζητηθούν θέματα όπως, η αναγκαιότητα συνεργασίας μεταξύ νηπιαγωγείου και οικογένειας, η συμμετοχή των γονέων στις αναπτυξιακές και μαθησιακές δραστηριότητες του παιδιού στο σπίτι, η καλλιέργεια δεξιοτήτων για μια ευτυχισμένη σχολική ζωή.

Στις συναντήσεις θα δοθεί η ευκαιρία ανταλλαγής απόψεων και γόνιμου διαλόγου.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ  ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΕΜΑ ΩΡΕΣ
Πέμπτη 9-12-2021   Η οικογένεια επηρεάζει την πρόοδο του παιδιού; 18:00-20:00
Πέμπτη

20-01-2022

Πως ονειρεύομαι την ζωή του παιδιού μου; 18:00-20:00
Τετάρτη 10-02-2022 Προσφέροντας εμπειρίες ζωής στα πλάισια της οικογένειας. 18:00-20:00
Τετάρτη 10-03-2022 Καλλιεργώντας δεξιότητες στα παιδιά μου για μια ευτυχισμένη σχολική ζωή. 18:00-20:00

Προσκεκλημένος ομιλητής των επιμορφωτικών συναντήσεων θα είναι ο κ. Καραθάνος Δημήτρης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας,Ψυχολόγος, Συγγραφέας.

Τις επιμορφωτικές συναντήσεις συντονίζει η Τσιγαρίδα Κωνσταντίνα, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου 4ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας.

Μπορείτε να εισέλθετε στην αίθουσα της τηλεδιάσκεψης μέσω του συνδέσμου:

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ 60

4ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Τσιγαρίδα Κωνσταντίνα.

ΠΕΜΠΤΗ 20/01/2022

Λιγα λόγια για την επιμορφωτική συνάντηση..…

Οι προσδοκίες-τα όνειρα που έχουμε σαν γονείς για το παιδί μας συνήθως δημιουργούνται πριν ακόμα γεννηθεί το παιδί και το ακολουθούν σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια της ζωής του.

Οι γονεϊκές προσδοκίες αναφέρονται στο τι περιμένουν οι γονείς από το παιδί τους, πώς να είναι, πώς να συμπεριφέρεται, πώς να είναι η ζωή του.

Όλοι οι γονείς με τον τρόπο τους προσδοκούν από το παιδί να είναι υγιές, ανεξάρτητο, να πετύχει σε όλους τους τομείς της ζωής του, να είναι ευτυχισμένο. Προσδοκίες τις οποίες είχαν και οι δικοί τους γονείς από τους ίδιους.

Όμως πολλές φορές οι προσδοκίες που έχουν οι γονείς από το παιδί  αντικαθρεφτίζουν και δικές τους επιθυμίες, δικά τους όνειρα, δικά τους «θέλω» που δεν έχουν εκφραστεί και δεν έχουν ικανοποιηθεί.

-Το γεγονός αυτό επηρεάζει τη σχέση γονέων-παιδιού;

-Επηρεάζει  τη συμπεριφορά τους απέναντι στο παιδί;

-Πόσο το  παιδί εγκλωβίζεται  σε ένα ρόλο που του έχει δοθεί  a  priori;

-Πως οι γονείς μπορούν να αποφύγουν  την επιβολή των δικων τους επιθυμιών στο παιδί;

-Έχουν την ικανότητα να αναγνωρίσουν το παιδί τους σαν ένα άτομο ξεχωριστό και διαφορετικό από εκείνους;

Πρόσκληση σε διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση.
Κύλιση προς τα επάνω