Ενημέρωση γονέων διάθεση δωρεάν self tests

Καλή αρχή σε αυτή την ιδιαίτερη και απαιτητική σχολική χρονιά!

Με αφορμή την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2021 – 22, ευχόμαστε  σε όλους υγεία και δύναμη.
Ξεκινάει μια δύσκολη σχολική χρονιά, καθώς καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε  και  φέτος δύσκολες καταστάσεις, με πρωταρχικό μέλημα την υγεία και την ασφάλεια των παιδιών και τη δική μας. Στόχος μας είναι πάντα η παροχή παιδείας υψηλής ποιότητας με κάθε δυνατό τρόπο προς όφελος όλων των μαθητών και μαθητριών. Στο πλαίσιο αυτό θα στηρίξουμε το διδακτικό και παιδαγωγικό μας έργο μέσα από ουσιαστική επικοινωνία και εποικοδομητική, γόνιμη συνεργασία.

Άρχισε από Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου, η διάθεση δωρεάν self testς από τα φαρμακεία στους μαθητές όλων των βαθμίδων, η οποία θα συνεχιστεί μέχρι και την Παρασκευή. Κάθε μαθητής θα προμηθεύεται έξι δωρεάν self tests  με τα οποία θα καλύπτει τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13 Σεπτεμβρίου – 3 Οκτωβρίου),

Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9, δηλαδή είτε την Κυριακή, είτε την Δευτέρα πριν από την προσέλευση στο σχολείο.

Οι γονείς των μαθητών και οι μαθητές πρέπει να ξέρουν:

1. Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,
  2. Βεβαίωση self-test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ούτε βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),
  3. Οι εμβολιασμένοι μαθητές δεν δικαιούνται δωρεάν self-test, καθώς δεν οφείλουν να τα διενεργούν εφόσον δεν προκύψει ειδικός λόγος,
  4. Η δωρεάν διάθεση self-test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

Ενημέρωση γονέων διάθεση δωρεάν self tests
Κύλιση προς τα επάνω